28 stycznia 2025 roku o godzinie 11:30 w Hajnówce rozpoczął się proces pięciu osób oskarżonych o udzielenie pomocy humanitarnej irackiej rodzinie uchodźczej z siedmiorgiem dzieci oraz obywatelowi Egiptu.
Proces Piątki zmusza o refleksję nad pytaniem o relację między prawem a etyką. W centrum tej sprawy niezaprzeczalnie znajduje się problem, czy działania podejmowane z powodów humanitarnych mogą być uznawane za przestępstwo w świetle obowiązujących przepisów.
W geście solidarności z pięcioma osobami oskarżonymi o niesienie pomocy humanitarnej oraz w proteście przeciwko działaniom prokuratury, niemal 100 osób – w tym pisarze, dziennikarze, artyści i działacze społeczni – podpisało list-autodonos, skierowany do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz premiera Donalda Tuska. W swoim oświadczeniu przyznali, że – podobnie jak oskarżeni – udzielali pomocy osobom w potrzebie przebywającym nielegalnie na terenie RP. Ta pomoc obejmowała dostarczanie żywności, odzieży i schronienia, a także organizowanie transportu do miejsc, w których osoby te mogły uchronić się przed zimnem i uzyskać niezbędną opiekę medyczną.